17
lis

Udostępnij na:„Telemarketer zwykle dzwoni do nas nielegalnie”- komentarz mec. Tomasza Koniecznego w „Rz”.

W dzisiejszym wydaniu „Rz” mec. Tomasz Konieczny, partner w Kancelarii Konieczny, Grzybowski, Polak udzielił komentarza na temat nielegalnych praktyk stosowanych przez firmy telemarketingowe. Telefoniczne przedstawienie oferty przez telemarketera wymaga bowiem zgody abonenta, a nie została ona udzielona, gdy numer został losowo wybrany przez komputer. Firmy zasłaniające się tzw. automatycznym systemem wywołującym stosują nielegalne praktyki, bo żeby otrzymać zgodę klienta trzeba najpierw do niego zadzwonić. Mało prawdopodobne jest też wygenerowanie przez system kilkakrotnie jednego numeru, a takie przypadki mają miejsce. Przed tzw. spamem telefonicznym chronią abonentów zarówno przepisy ustawy – Prawo telekomunikacyjne jak i ustawy o ochronie danych osobowych.

Można więc przypuszczać, że firmy telemarketingowe wchodzą w posiadanie naszych danych osobowych i przetwarzają je niezgodnie z przepisami.

– Numer telefonu być może został rzeczywiście wylosowany, ale spośród wielu innych, które przedsiębiorca ma w bazie z danymi osobowymi, zapewne kupionej. Mało prawdopodobne, że komputer losowo wygenerował prawidłowy numer. Część firm zasłania się takim tłumaczeniem, bo zdobyły dane konsumenta, ale nie zapytały go, czy mogą je przetwarzać – mówi mec. Tomasz Konieczny.

Z artykułem można zapoznać się z papierowym wydaniu „Rz” lub na stronie internetowej http://www.rp.pl/artykul/1157256.html

Udostępnij na: