29
maj

Udostępnij na:Mec. Tomasz Konieczny w „Rz” o walce z szantażowaniem firm przez konsumentów

W dzisiejszym numerze „Rzeczypospolitej” mec. Tomasz Konieczny, partner w Kancelarii Konieczny, Grzybowski, Polak, komentuje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw, która ma zakończyć proceder szantażowania firm przez organizacje konsumenckie pozwami za klauzule niedozwolone w regulaminach.

Dotychczas niezwykle często specjalnie utworzone w tym celu stowarzyszenia, mające rzekomo chronić konsumentów, groziły przedsiębiorcom pozwami za zamieszczenie w regulaminach (np. sklepów internetowych) klauzul niedozwolonych. Ponieważ niekorzystny wyrok wiązałby się dla firmy z wysokimi kosztami (m. in. opłata od publikacji wyroku w MSiG), przedsiębiorcy płacili organizacjom konsumenckim za cofnięcie pozwu.

Po zmianach, prawo złożenia pozwu za niedozwoloną klauzulę będzie przysługiwało tym organizacjom konsumenckim, które m. in. mają 1 tys. członków i funkcjonują przynajmniej dwa lata.

Ograniczenie dostępu do SOKiK z pewnością z dnia na dzień ukróci ten proceder, choć w mojej ocenie ten sam skutek można było osiągnąć w mniej drastyczny sposób – wskazał mec. Konieczny. – Należało znieść obowiązek publikacji orzeczeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, znieść zwolnienie od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od pozwu do SOKiK o uznanie postanowienia wzorca umowy za niedozwolone.

Z treścią artykułu można zapoznać się w dzisiejszym wydaniu „Rzeczypospolitej” lub na stronie http://prawo.rp.pl/artykul/1113478.html

Udostępnij na: